Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava

Doprava do Tuniska

Nejrychlejším způsobem dopravy do Tuniska je samozřejmě letecká přeprava. 99 % turistů z České republiky cestuje do Tuniska v rámci organizovaných zájezdů, které nabízí cestovní kanceláře. Letenka bývá v základní ceně zájezdu. Cesta letadlem z České republiky do Tuniska trvá zhruba 3 hodiny. Mezi využívaná letiště patří letiště na ostrově Djerba (taktéž pro přilehlou část pevniny - Zarzis), Monastir (pro Monastir, Mahdrii, Sousse, Hammemet, Nabeul) a hlavní město Tunis. Pozor, některé cestovní kanceláře přepravují klienty do Monastiru z letiště v Tunisu, což je několikahodinová úmorná cesta autobusem po pobřeží. Zjistěte si proto raději vždy, které bude Vaše cílové letiště, abyste se tak vyhli nepříjemnému cestování hned na úvod.

Po přistání na letišti v Tunisku

Po přistání na letišti v Tunisku musíte projít pasovou kontrolou, u které odevzdáváte vyplněnou přihlašovací kartičku (tu dostane již v letadle nebo si ji vyzvednete na letišti). Potom je zapotřebí vystát si frontu na zavazadla, a hlavně doufat, že Vaše zavazadla přiletí. Protože většina cestujících má téměř shodné (nebo velmi podobné kufry), je dobré se ujistit, zda kufr, který si z letiště odnášíte, je skutečně Váš. Jakmile vyjdete do příletové haly, řádně se rozhlédněte a hledejte zástupce cestovní kanceláře, který bude označen jejím logem. Ten Vás nasměruje na parkoviště a podle jména Vašeho hotelu Vám řekne číslo autobusu, kterým pojedete. Ten si prosím pamatujte, neboť ne každý řidič busu na parkovišti Vám bude schopen odpovědět na Vaši otázku, zda-li je to ten správný autobus. Cesta autobusem do hotelu bude dlouhá v závislosti na středisku, do kterého jedete a jeho vzdálenosti od letiště, ale také na počtu hotelů, které daný autobus musí cestou objet.

Obrazek

Letiště v Tunisu

Doprava po Tunisku

V Tunisku existuje na africké poměry dobrá a hustá síť autobusů. Místní autobusy sice nejezdí příliš na čas, ale umožní Vám cestování za malé peníze. Nevýhodou je téměř neexistující síť místních jízdních řádů. Většinu informací získáte na autobusových stanovištích v daných městech. Další možností je informovat se u místních, kteří autobusovou dopravu používají. Nápomocen Vám může být např. hotelový personál.

Zvláštností tuniských autobusů je nastupování zadními dveřmi, u kterých sedí "průvodčí", kterému zaplatíte za jízdenku. Jestli nějakou dostanete nebo ne, to je otázka. Převážná část meziměstských autobusů je neklimatizovaných. Cena jízdného je cca 1 Kč = 1 km. Na dálkových linkách z Tunisu již jezdí moderní autobusy s klimatizací.

Sběrné taxi nebo-li louage je nejoblíbnějším dopravním prostředkem v Tunisku. Jedná se o malé mikrobusy, které zajišťují dopravu v centrální části Tuniska. Mají své stanovené trasy (podobně  jako autobusy). Jejich výhodou je to, že mikrobusy stojí na svých stanovištích a jakmile se naplní, odjíždí. Tyto mikrobusy jsou dvojího druhu. Mikrobus s modrým pruhem má licenci daného města (to je na mikrobuse napsáno), mikrobus s červeným pruhem má licenci státní  a může se dovézt kamkoli na území Tuniska. Cena za jízdu louage: 1 km = 2 Kč.

Taxíky jsou na evropské poměry  stále levným dopravním prostředkem. Původní cena, kterou Vám jako turistům nabídnou, se bude pohybovat okolo 9 Kč/km. Dá se usmlouvat i na více než polovinu v době mimo špičku. V nočních hodinách se základní sazba naopak až o 50 % navyšuje.