Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jídlo

V Tunisku se může stát, podobně jako v Egyptě (i když ne tak často), že Vás postihnou během Vašeho pobytu střevní problémy. Ty se většinou projevují menšími křečemi a průjmy. V případě problému můžete užívat živočišné uhlí, Imudion či Ercefuryl. Na místě se dají zakoupit místní léky, které bývají účinnější. Problémy při dodržování jednoho až dvou dnů diety (nemastná jídla, bez zmrzliny, ledového pití, zeleninových a  majonézových salátů) rychle vymizí. Trochu jiná situace je na ostrově Djerba, kde tzv. Djerbankou (označení místních pro střevní problémy způsobené změnou klimatu) trpí téměř všichni návštěvníci (někteří dokonce i několik dní). Některým turistům se maximálně osvědčila prevence ve formě malé dávky slivovice po ránu.

Hygienická úroveň přípravy jídel v hotelích i místních restauracích je na vysoké úrovni.

Pamatujte, že voda z vodovodních kohoutků v hotelových pokojích není pitná, a to ani převařená. Je nutno si kupovat vodu balenou. V hotelu stojí litr vody asi 23 Kč, v místních obchodech okolo 9 Kč.

Tuniská kuchyně

Místní kuchyně je velmi bohatá na nejrůznější druhy vitamínů a minerálů. Spojuje v sobě prvky arabské, francouzské a středomořské kuchyně, které dokáží na našich jazýčcích vyvolat příjemné chutě. Jídlo je často připravováno s velkým množstvím nejrůznějších druhů koření. Ve studené kuchyni se používá panenský olivový olej, který je součástí různých druhů salátů. Olivový olej se také používá v kuchyni teplé, což způsobuje zvláštní (nám ne příliš známou) chuť. Z masa se připravu kuřecí, skopové a hovězí. Tunisané samozřejmě z důvodu víry nekonzumují vepřové maso. Častou součástí jídelníčku jsou ryby.

Jak vypadá strava běžného Tunisana během dne?

Ráno obvykle začnou lehkou snídaní, která zahrnuje neodmyslitelnou kávu s mlékem a sladké pečivo. Oběd, tak jak ho známe my, je pro Tunisany spíše svačinou, nejčastěji si dají nějaký  zeleninový či těstovinový salát nebo jiný pokrm připravený ze zeleniny. Hlavním jídlem dne je až oběd-večeře, který se podává v pro nás nepředstavitelných večerních hodinách. Ke společnému stolu se zasedá kolem osmé hodiny večerní. A jedná se o opravdové hody, které však nejsou nijak kaloricky náročné. Jako předkrmy slouží nejrůznější druhy salátů. Hlavní jídlo může být buď maso (v případě chudých rodin je to jídlo z vařené zeleniny), které je nejčastěji doplněno rýží či známým kuskusem. Ke každému jídlu neodmyslitelně patří chléb a bílé pečivo.

Obrazek

Oblíbené nápoje

Nejoblíbenější jsou samozřejmě nápoje nealkoholické, a to káva a čaj. Alkohol je v Islámu zakázán. Pokud místní nějaký alkohol pijí (mladí lidé ve městech), pak se jedná o místní pivo Celtia nebo některé z výborných domácích vín.

Tuniský čaj je velmi silný a jeho příprava je jakýmsi rituálem. Klasický černý čaj nedříve nechají dlouho vyluhovat, nasypou do něj neuvěřitelné množství cukru a nakonec ho ozdobí lístky čerstvé máty. Na můj vkus je neskutečně sladký. A velké množství mých přátel mělo problém po něm usnout.

Tuniský alkoholický nápoj, který si můžete domů přivést jako suvenýr, je boukha. Má 40 % alkoholu, chutná jako vodka a místní ho pijí zásadně jako drink s nealko nápoji. Prodej alkoholu v Tunisku je pouze v některých velkých supermarketech či specializovaných prodejnách.

Tuniská jídla

Jak již bylo napsáno, nejznámějším tuniským jídlem je kuskus, krupicová zrnka obalená v mouce, připravená na páře. Ačkoliv jsem osobně kuskus vyzkoušela hned na několik způsobů, ani jeden mne nenadchnul. Ti, kterým zachutná, nemusí zoufat, kuskus je k dostání i ve velkých českých supermarketech.

Brik je piroh, uvnitř kterého je skryto celé naměkko uvařené vejce, nakrájená petrželka a cibule, jako další suroviny se používá  nadrobno nakrájené maso, sýr nebo tuňák.

Mechouia je salát z rajčat nakrájených na kostičky, zeleného a červeného pepře, natvrdo uvařených vajec, tuňáka, kaparů, citrónové šťávy a zálivky z olivového oleje.

Další tuniskou specialitou je ostrá pasta z čili papriček, harissa. Při její konzumaci buďte nanejvýš obezřetní. Je maximálně ostrá. K dostání je ve dvou podobách: koncentrovaná pasta v malých tubách či harissa v kombinaci s velkým množstvím olivového oleje a rajčatové šťávy v plechovkách.

Recept na kuskus

Pro ty,  kteří narozdíl ode mne, objevili kouzlo tuniského kuskusu, připojuji recept na jednu z mnoha variant:

  • 500 gramů kuskusu
  • 250 gramů skopového masa a 250 gramů hovězího masa
  • 100 gramů rajčatového protlaku
  • 2 cibule a 2 stroužky česneku
  • čtyři rajčata, 1 papriku, trochu pórku, harissy, soli a pepře
  • možno dochutit šafránem (nebo jiným aromatickým kořením)

Na malé kousky nakrájené maso, cibuli, rajčata, pórek a papriku prudce osmahneme na olivovém oleji (asi 5 minut), přidáme vodu, rajčatový protlak, sůl, pepř, česnek a vaříme na silném ohni asi 10 minut.

Mezitím si připravíme kuskus, který dáme do sítka a položíme ho na hrnec s vroucí vodou. Pozor na to, aby kuskus nepřišel do styku s vodou, vaří se pouze na páře,  dokud není měkký. Malé množství harissy připravíme v hovězím vývaru.

Jakmile je vše hotové, dáme kuskus na dno hlubokého talíře, zalejeme ho vroucím hovězím vývarem s harissou a nahoru dáme maso se zeleninou.