Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měna

Oficiální měnou v Tunisku je tuniský dinár, který se dělí na 1 000 milimů. Označení tuniského dináru je TND. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10 a 20 TND. Mince v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 milimů a 1 dinár.

Kde směnit peníze?

Cizí měnu, tj. např. eura či dolary (ne však české koruny) můžete směnit v tuniských bankách. Hlavní bankou je Centrální banka Tuniska (Banque Centrale de Tunisie). Kromě ní v zemi najdete i jiné banky. Provozní doba bank v Tunisku ve větších městech a turistických střediscích bývá od 8.hod. do 17.hod. (většinou s polední přestávkou 2 hodiny). Peníze si také můžete vyměnit v hotelových směnárnách na recepci. Další možností jsou směnárny na ulicích v turistických střediscích. Rozdíl v kurzu mezi bankou a směnárnami není příliš markantní. V každém případě je nutno si vyžádat doklad o výměně, který se Vám může hodit při zpáteční výměně peněz.

Obrazek

Stará půldinárová bankovka

Zákaz vývozu dinárů z Tuniska

Na základě tuniských zákonů platí zákaz vývozu tuniských dinárů ze země. Co to pro turisty znamená? Jednak je důležité si uschovávat doklad o výměně peněz. Dále je lepší směňovat několikrát během dovolené po menších částkách, o kterých si myslíte, že budete schopni utratit. Pokud se Vám i přesto stane, že Vám nějaké tuniské dináry zůstanou, máte možnost je vyměnit při odletu na letišti. Maximálně Vám v letištní bance vymění 30 % všech směněných dinárů v maximální hodnotě 100 dinárů, pokud předložíte originál dokladu o výměně. Já osobně jsem jednou takto peníze při odletu měnila a příště bych je určitě raději utratila na letišti za nějaké suvenýry. Kurz v bance byl tak nevýhodný, že jsme získali zpět zhruba 75 % původní částky. Vymění pouze papírové dináry, nikoli mince.