Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidé

Jací vlastně jsou Tunisané?

Jsou to milí a příjemní lidé, kteří nikdy nebudou váhat pomoci druhému, poradit, odpovědět na jeho otázku, podat druhému pomocnou ruku. Ačkoliv se místní obyvatelé řadí mezi Araby, je jejich mentalita od ostatních Arabů trochu odlišná. Zejména pak u obyvatel ostrova Djerba, z nichž většina je berberského původu. Za svou pomoc, kterou Vám nabídnou, nebudou očekávat jako ostatní nějakou finanční odměnu. Nejdůležitější v životě každého Tunisana je rodina, a to nejen v úzkém slova smyslu, tak jak ji chápeme v Evropě, ale rodina zahrnující všechny možné příbuzné.

Vzdělávací systém

Převážná část Tunisanů je gramotná (výjimkou je starší obyvatelstvo vesnic), což je zásluhou dlouhé francouzské nadvlády, které se zapříčinila o rozvoj místního školství. Domluvíte se zde arabsky a francouzsky, velké množství mladých lidí pracujících v cestovním ruchu ovládá také angličtinu či němčinu. Základní školní docházka je povinná ve věku 6 až 16 let. Za vzdělání se neplatí. Školu navštěvuje zhruba 90 % dětí. Protože je Tunisko mladou zemí, každý čtvrtý Tunisan je žákem či studentem.

Pozvání na čaj

Během Vaší dovolené se Vám určitě nejednou stane, že dostanete od někoho z místních pozvání na čaj. Asi nejčastěji ho uslyšíte od místních obchodníků. Tady to již není světoznámá místní pohostinnost, ale dobrý obchodní tah. Nabídka většinou přichází ihned, jakmile obchodník zjistí, že máte zájem o jeho zboží.  Záleží na Vás, zda nabídku přijmete nebo ji odmítnete.  Alespoň co se týká obchodníků. Přijde-li nabídka od některých z Vašich přátel a Vy se rozhodnete ji odmítnout, je dobré uvést důvod.

Oblečení

Tunisané rádi oblékají klasické evropské oblečení. Muži nosí dlouhé kalhoty, bavlněná trika či košile, jako bussines oděv volí oblek. Ženy do kanceláří nosí kalhotové kostýmy nebo sukni ke kolenům a halenku. Hijab (rouška halící obličej žen) není po reformách z minulého století nutná. Ve velkých městech se s ním téměř nesetkáte, zatímco na vesnicích ve vnitrozemí stále převažují původní tradice a zvyky. Zvláštností je oblečení Berberek, oděv haulí - nařasený kus látky, který je přepásaný páskem a přichycený sponou, je jejich denním oblečením. Na hlavách mají bavlněný červenobílý šátek. U mužů někdy můžete spatřit tzv. šéšije, což jsou červené čapky, které nosí na hlavách starší muži. Tyto čapky je možno koupit také jako suvenýr.

V turistických střediscích jsou místní obyvatelé zvyklí na "evropský typ" prázdninového oblečení. Pokud se však vydáte do starých částí měst či na vesnice, je lepší zvolit takové oblečení, které zahalí Vaše ramena a kolena. V těchto oblastech nejsou na vyzývavé oblečení turistek zvyklí.