Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počasí

Podnebí Tuniska

Tunisko leží mezi 32. a 37. stupněm severní zeměpisné šířky v severní Africe. Pobřeží Tuniska je pod vlivem subtropického středomořského klimatu, ve vnitrozemí země převládá tropické suché kontinentální klima. Na pobřeží je klima mírné a příjemné. Vyznačuje se dlouhým teplým létem a mírnou zimou.  V oblastech ve vnitrozemí je rozdíl teplot mezi letními a zimními měsíci mnohem zřetelnější a zvyšuje se v závislosti na nadmořské výšce. Vyšší jsou také rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Na severu země je hojnost srážek. Dešťová oblaka přináší od moře vhlký vítr. Na nejdeštivějším místě Tuniska u Ain Drahem naprší ročně 1 500 mm.

Obávaný je suchý a horký vítr, vanoucí v létě ze Sahary. Pronikne-li až do úrodného Tellu, spálí ve velmi krátké době veškerou vegetaci. Občas se přežene až na území jižní či dokonce střední Evropy, kde již není tak suchý, nicméně i na tak velkou vzdálenost s sebou přináší zrnka písku z pouště. Říká se mu scirocco.

Nejlepší doba na dovolenou v Tunisku

Některé cestovní kanceláře ve svých nabídkách uvádí, že Tunisko má  vhodné klima, které umožňuje celoroční rekreaci. To je sice pravda, ale celoroční návštěva je možná např. i v letoviscích jižní Evropy. Nenechte se zmást tímto reklamním trikem. Nejvhodnější měsíce pro návštěvu Tuniska jsou květen - říjen. Pokud se tedy plánujete i při svém pobytu i vykoupat v moři. V zimních měsících je třeba vyhledávat hotely s krytými vyhřívanými bazény, věnovat se procházkám po pobřeží či navštívit místní památky. V zimních měsících musíte také počítat s větším množstvím deštivých dnů. Pobřeží Tuniska má vysoký počet slunečních hodin, který např. v srpnu dosahuje 12 hodin za den.

Obrazek

Bouřky nejsou na jaře a na podzim v Tunisku ničím vyjímečným

Průměrná teplota vzduchu v Tunisku

 Měsíc

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

 Teplota v C

14

15

16

20

24

29

33

35

29

24

19

15

Co v Tunisku na sebe?

V prázdninových měsících Vám budou stačit plavky, balvlněná trička, šortky či sukně. Důležité je, aby oblečení bylo pokud možno bavlněné a dobře prodyšné. Začátkem června a koncem září si nezapomeňte do kufru přibalit kalhoty s dlouhými nohavicemi, svetřík nebo sako. V květnu a v říjnu počítejte s tím, že večery budou chladné (cca 16  C). V zimních měsících se vyplatí teplá nepromokavá bunda.