Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nakupování

Smlouvání

Pokud v Tunisku nebudete nakupovat v supermarktech a ve státních obchodech (a těch je jako šafránu), musíte počítat s tím, že se nevyhnete typickému arabskému smlouvání o cenu zboží. Někteří turisté smlouvání ze srdce nenávidí a raději nenakupují. Pro jiné je smlouvání příjemným sportem. Nicméně každému přeji ve smlouvání pevné nervy a hlavně, usmlouvat na přiměřenou hodnotu, často se totiž stává, že turisté neznalí místních poměrů zaplatí částku, která mnohonásobně převyšuje cenu zboží.

Nejdůležitější, kromě pevných nervů, je při smlouvání alespoň částečná orientace v cenách na trhu. Rady a tipy o smlouvání jsou uvedeny v článku o smlouvání  u destinace Egypt. Protože se jedná o dvě arabské země, jsou základní principy stejné.

Obrazek

Místní obchody se suvenýry

Co si z Tuniska dovézt?

Pokud potřebujete obdarovat děti, nabízí se Vám velký výběr plyšových velbloudů nejrůznějších velikostí (cena se pohybuje od 20 Kč do 120 Kč). Pokud máte v rodině malého muzikanta, můžete mu koupit bubínek (nejmenší za 20 Kč), který poslouží i jako pěkná dekorace.

Zhruba před 10 lety, v době kdy do Tuniska začaly létat první letadla CK Fischer, měli obchodníci bohatou nabídku bavlněných triček. Tehdy byly ještě "made in Tunisia" (vyrobeny v Tunisku) a měly výbornou kvalitu (některé z triček máme doma dodnes). S postupem času i tuniští obchodníci přišli na možnost nakupování levných triček "made in China", na které pouze strojem vyšijí loga velbloudů, letovisek apod. Cena je od 80 Kč a mohou posloužit jako pěkný suvenýr.

Známé jsou tuniské pokrývky, které jsou tkané z vlny, hedvábí či syntetických vláken,  zdobeny jsou tradičními motivy (nejčastěji islámskými prvky). Na tržištích je velká nabídka místního oblečení, které Vám doma může posloužit jako pohodlný domácí oděv.

Široká je i nabídka kožených výrobků, od pásků, peněženek, kabelek i velkých cestovních tašek, boty až po kožené bundy. Při jejich nakupování si dejte pozor na jejich kvalitu, zejména kvalitu provedení (téměř ve všech případech se Vám podaří najít nějaký kaz, pokud ano, a nebude příliš zřetelný, trvejte na snížení konečné ceny).

Tuniské koberce mají ve světě své jméno. V Kairouanu se tkali již v 9. století. Koberce mohou být tkané nebo vázané. Většinou jsou zhotoveny z ovčí vlny, někdy z hedvábí. Kvalitu koberců potvrzuje Tuniský národní úřad pro tradiční řemeslnou výrobu.

Obrazek

Obchůdky mohou být ale i vkusně upraveny

Oblíbené je také tuniské koření. Asi nejlepší ho je kupovat v supermarketech, kde se již prodává zabalené v sáčcích nebo na váhu. Nejhorší kvalita je koření na váhu na ulicích (tzv. koření s příchutí drobných zrnek písku). Kupuje se koriandr, curry, kurkuma, barevný pepř, sladká i pálivá paprika, harissa a také čtvero-koření (což je směs nejrůznějších druhů koření určená pro přípravu masa). Jako suvenýr si také můžete dovézt balíček koření zahrnující asi 6 menších balíčků se základními druhy. Jeho cena je zhruba 30 Kč.

Zlaté a stříbrné šperky nakupujte pouze ve zlatnických obchodech a vyžadujte certifikát pravosti. Zlato je zde stejně drahé jako v Čechách, tudíž se ani nevyplatí kupovat. Stříbrné šperky jsou sice levnější, ale málo kvalitní. Místní stříbro na vlkém vzduchu rychle černá. Na trzích můžete vidět  obchodníky, jak nabízí "stříbrné" šperky, jejichž konečná cena je jeden dinár. Spousta z nich je z mosazi a jsou pokryty velmi jednou vrstvičkou stříbra.

Oblíbeným a levným suvenýrem bývá symbol Sahary - pouštní růže. Originální barva je hnědá až šedá, někdy bývá přibarvena. Dbejte na to, aby nepřišly do styku s vodou.

Obrazek

Pouštní růže

Keramika z Tuniska patří také k oblíbeným suvenýrům. Nejkrásnější výrobky pochází z Nabeul a z Djerby. Najdete tady nabídku předmětů ve starém antickém stylu, ale i dekorativní předměty či předměty denní potřeby (talíře, misky apod.).

Levným suvenýrem jsou i malé měděné talířky s tuniskou tématikou, na které Vám řemeslníci vyryjí dle Vašeho přání např. Vaše jméno. Cena nejmenšího talířku je 16 Kč.