Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oázy

11. 7. 2007

Tuniské oázy

Oáza je místo, které sloužilo v dávných dobách (a dodnes vlastně stále slouží) nejen jako obydlí pro Berbery, ale také jako místo odpočinku karavan při jejich dlouhých cestách. Oázy byly zakládány u vodních zdrojů. Ty byly základní podmínkou života a rozvoje oázy. V oázách se od pradávna její obyvatelé věnovali zemědělství. Místní půda byla na maximum využívána. Nacházely se zde palmové háje a velké množství malých políček, na nichž místní pěstovali nejrůznější druhy obilovin, ovoce a zeleniny.

Obrazek

Vodopád v oáze

Horská oáza Chebika

Je jednou z nejznámější tuniských oáz. Leží nedaleko města Tozeur. Tak jako ostatní oázy, byla i Chebika odpočinkovým místem na karavanních stezkách. Sousedními oázami jsou Tamerza a Mides, s jejichž obyvateli se navzájem domlouvali o hrozícím nebezpečí pomocí světla odrážejícího se ve velkých zrcadlech. Chebika byla ze všech tří horských oáz nejkrásnější a byla zcela soběstačná. Pěstují se datlové palmy, olivovníky, broskve, meruňky, granátová jablka a citrusové plody.

Hlavním příjmem Chebiky je v posledních letech turistika. Turisté v jeepech sem jezdí několikrát denně, sedm dní v týdnu. Stará Chebika leží na úpatí hory, najdeme zde několik domů a centrální tržiště. Zavlažovací systém, který se dodnes používá, pochází ze středověku.

Návštěva oázy Chebika je relativně náročná. Nejdříve se musí po schodech od parkoviště sejít dolů ke vstupu do oázy, pak se prochází terénem, kdy na jedné straně jsou skály a na druhé naopak propadlina. Po vyšlapaných cestách se tak dostanete až k malým vodopádům. Pak se dále pokračuje nehostinným terénem až k úzké skalní průrvě, za kterou se se před Vámi rozprostře nádherný výhled do okolí.

Horská oáza Mides

Je nejmenší ze tří horských oáz, leží pouze několik minut chůze od hranic s Alžírskem. Také v této oáze je pro obyvatele rozhodující zemědělství. Pěstuje se převážně ovoce, datle a olivy. Vesnice leží na okraji rokle. Místní krajina, vzniklá vytrvalými deštmi v minulosti, je natolik jedinečná, že okouzlila i filmaře. Mimo jiné se zde natáčely scény havárie letadla z filmu Anglický pacient. Prohlídka této oázy nebývá na programu fakultativních výletů. Průvodci Vám pouze zastaví na místě, odkud je nejlépe vidět místní roklina s jednou z nejfotogeničtějším palem světa.

Horská oáza Tamerza

Tamerza je jednou z největších oáz na území Tuniska. Její význam dokládá i autobusové spojení s okolím. Také v Tamerze se točily scény k filmu Anglický pacient. Co se týká prohlídky, je ve srovnání s prohlídkou Chebiky zcela nenáročná. Cestičky jsou dobře upraveny. Nedaleko malého vodopádu, u nejž se v letních měsících můžete příjemně ochladit, je i malé tržiště nabízející klasické tuniské suvenýry. Tato oáza je nejčastěji navštěvovanou oázou v širokém okolí. Místní mauzoleum je známo tím, že jeho mihráb není směrován k Mekce, což vzniklo zřejmě nepřesností při plánovaní stavby.