Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tozeur a Chott el Djerid

11. 7. 2007

Tozeur

Tozeur je jedna z nejkrásnějších oáz světa. Pěstuje se zde velké množství fíků, banánovníků a více 3 tisíce datlových palem, jejichž plody jsou údajně nejsladší v celém Tunisku.

Specifikem Tozeuru jsou fasády místních domů, na kterých jsou nejrůznější geometrické útvary. Taktéž způsob zdění místních domů byl velmi specifických, jednotlivé cihly jsou na sebe naskládány tak, že působí dojmem, jako by jednotlivé vzory vystupovaly. Kolem staré části města byla postavena ochranná zeď z ručně vyrobených cihel.

V centru se nachází Muzeum Dar Cherait s přehlídkou tuniských dějin a každodenního života obyvatel Tozeuru. Děti a romantiky určitě nejvíce zaujme novější oddělení tohoto muzea - Muzeum Pohádek tisíce a jedné noci, ve kterém budete mít možnost se setkat s vkusně zhotovenými postavičkami známé pohádky. V Tozeuru je také zoologická a botanická zahrada. V kulturním středisku Planet Oasis se konají kulturní vystoupení, někdy i s mezinárodní účastí.

Obrazek

Z Muzea Pohádek Tisíce a jedné noci

Chott el Djerid

Chott el Djerid (Šot el Džerid) nebo-li Solné jezero je nejznámějším, ale také největším tuniským jezerem. Jeho hladina leží 23 metrů pod hladinou moře. Jezero je dlouhé 250 km. Vzniklo již před 1,5 miliony let tektonickými pohyby zemské kůry. Voda do jezera je přiváděna malými říčkami, jejichž vádí v létě vysychá. Proto je jezero v letních měsících téměř vyschlé. Plné vody bývá pouze při intenzivních deštích.

Obrazek

Solné jezero

V dávných dobách se na Solném jezeře podle pověstí pod hladinou ztráceli lidé či dokonce celé karavanní výpravy. Dnes se ničeho podobného bát nemusíme, skrze celé jezero vede silnice. Jezero mění své zabarvení podle množství vody. Nejčastěji bývá zbarveno do růžového, fialového či červeného odstínu.

Pokud budete oblastí projíždět v poledních až odpoledních hodinách, budete mít možnost vidět fatamorgánu. Krystalky soli, voda v jezeře a intenzivní sluneční paprsky způsobí, že uvidíte obrazy, které vůbec neexistují. Kdoví, možná se právě Vám podaří vidět karavanu na své cestě za bohatstvím.