Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kartágo

12. 7. 2007

Kartágo

Ta tam je sláva starověkého Kartága. Z nejmocnějšího města Tuniska se dochovaly pouze rozvaliny a jeho věhlas byl dávno zapomenut. Město založené v roce 814 př. Kr. se stalo o 400 let později jednou z největších námořních mocností světa. Ačkoliv bylo několikrát srovnáno se zemí, bylo vždy obnoveno. Změna nastala koncem 7. století s příchodem Arabů do Tuniska.

Nejznámější staroantickou památkou jsou Antoniovy lázně, které jsou na programu všech fakultativních zájezdů. Antoniovy lázně byly ve 2. století po Kr. největšími lázněmi na území Afriky. Jejich sláva upadla po roce 439, ve kterém byly zničeny při nájezdu Vandalů. Dodnes můžete na jejich místě obdivovat velké množství rozvalin, které jsou jen skromnými pozůstatky bývalé honosné stavby. V nádherném parku dále do kopce se hned vedle tohoto areálu nachází Prezidentský palác, který je 24 hodin střežen Národní gardou. Prezidentský palác je přísně zakázáno fotografovat (stejně tak i jiné vládní budovy, vojáky, policisty v Tunisku). Někteří se sice snaží pořídit potají nějaké ty fotografie, ale je nutno podotknout, že místní hlídka je opravdu zkušená a většinu pokusů včas odhalí.

Obrazek

Antonionovy lázně

Také v Kartágu v době římské stával amfiteátr. Ten byl prý vůbec největším amfiteátrem Římské říše. Bylo zde usmrceno několik tisíc raných křesťanů. Mnoho se nedochovalo.

Když ve 2. století došlo k hospodářskému rozmachu Kartága za pomoci Říma, nechala si velká část místní smetánky postavit rozsáhlé soukromé vily. Taktéž z vil se nám mnoho nedochovalo. Jedná se více méně pouze o jednotlivé fragmenty.

Nejpěknější nálezy římského a punského Kartága můžeme obdivovat v Kartaginském muzeu na vrchu Byrsa. Kromě památek ze zmíněného období má také sbírku cenných předmětů z období prvních křesťanů či arabské nadvlády. V muzeu se nachází i model starověkého Kartága. Vedle muzea stojí katedrála sv. Ludvíka z konce 19. století. Ta dnes sice neslouží svým původním účelům, ale často se v ní při různých příležitostech konají koncerty vážné hudby.