Jdi na obsah Jdi na menu
 


El Djem

12. 7. 2007

El Djem

El Djem (nebo také El Jem) je jedinečné římské koloseum - amfiteátr. Koloseum je relativně dobře dochovalé, část byla zrekonstruována. Pochází ze 3. století po Kr. a je třetím nejznámjším koloseem tehdejší Římské říše. Tehdy se jmenoval Thysdrus a údajně nebyl nikdy kompletně dostavěn pro spor místního vládce a císaře. O tomto faktu však mnoho historických pramenů mlčí nebo se nemohou shodnout, kdy byla stavba El Djemu ukončena. Známý je pouze rok začátku výstavby, tj. 238.

Amfiteátr byl schopen pojmout 35 tisíc diváků. Jen pro srovnání Římské koloseum bylo určeno pro 45 tisíc diváků). Nicméně je známo, že v 17. století začala "recyklace" kolosea, resp. jeho stavebního materiálu. Kamenné kvádry byly používány nejen při stavbě tehdy nedaleké vesnice El Djem, ale byly také použity na stavbu Velké mešity v Kajruánu. Od roku 1979 je El Djem pod ochranou UNESCA.

Původně v době Říma se v amfiteátru konaly zápasy gladiátorů. Aréna byla dlouhá 65 metrů a 39 metrů široká. Horní části kolosea byly využívány jako VIP prostor (často pro samotného císaře) a byly zastřešeny, aby zabránily přístupu horkého afrického slunce.

Amfiteátr se dnech nachází uprostřed stejnojmenné vesnice. V letních měsících je otevřen denně od 8.hod. do 19. hod. V zimních měsících se zavírá již po páté hodině odpolední (v době ramadánu je návštěvní doba ještě více omezena). Vstupné stojí 5 dinárů a zahrnuje vstup do všech částí kolosea (včetně jednoho podzemního patra) a do nedalekého muzea se sbírkou římských mozaik a scén z každodenního života.

Množství cestovních kanceláří pořádá do městečka El Djem fakultativní výlety. Pokud toužíte po privátním objevování této památky, není nic jednoduššího než využít autobusové linky ze Sousse, nebo ještě lépe místního sběrného taxi.