Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mahdia

12. 7. 2007

Mahdia

Mahdia je malé přímořské letovisko, které se nachází na pobřeží Středozemního moře, jižně od Monastiru. Leží na skalnatém poloostrově, kdysi byla důležitým rybářským přístavem. Dnes převládá zemědělství a turistika. Stejně jako v Monastiru, i zde v Mahdii je dlouholetá tradice v pěstování oliv.

Za vlády Fátimovců (9. století) byla hlavním městem Tuniska. Podle pověsti byl jejím zakladatelem chalifa Ubajdalláh, kterému se přezdívalo El-Mahdi, což znamená spasitel. Ten údajně vyčkával se založením města několik dní až do okamžiku, který byl podle astrologů nejvhodnějším k jejímu založení a který měl městu zaručit dlouhověkou slávu. Kolem historické části byly vybudovány ochranné zdi, které se částečně dochovaly dodnes. Sláva města však nebyla věčná, větev Fátimovců se přestěhovala do egyptské Káhiry, a význam Mahdie začal upadat.

Velmi působivá je místní Medina (staré město), jež nechal postavit zakladatel města EL-Mahdi. Brána Skifa el Kahla sloužila dlouhou dobu jako jediná brána do města. V době arabské nadvlády za brány starého města mohli pouze představitelé dvora. Nejzajímavější částí současné Mediny je místní súk.

Taktéž místní přístav nechal vybudovat zakladatel města. Za doby Fátimovců byla Mahdie významnou námořní základnou v okolí. Jeho kapacita byla 30 velkých lodí, k ochraně sloužil systém ochranných zdí.

Mahdia se proslavila také tím, že v místních vodách byl objeven vrak římské lodi. Ta byla plná starých uměleckých památek, které jsou dnes součástí sbírky muzea Bardo v Tunisu.

V Městském muzeu se nachází nejen vzácené mozaiky z nedalekého El Djemu, ale také památky z okolí z dob punských, římských a raně křesťanských. Jeho součástí je taktéž speciální oddělení islámského umění.

Taktéž nejdůležitější mešitu ve městě, Velkou mešitu, nechal postavit zakladatel města, a to v roce 921. Během středověku byla mešita značně poničena a v 2. polovině minulého století prošla rozsáhlou rekonstrukcí.  Naproti Velké mešity stojí Mešita Slimena Hamzy, postavená v tureckém stylu. Má osmiboký minaret a hlavní budova je zakončena kopulí. Vnitřní výzdoba je velmi skromná.

Z Mahdie se můžete dopravit autobusem či sběrným taxi do nedalekého Monastiru. Pěkným výletem bude také prohlídka nedalekého El Djemu.