Jdi na obsah Jdi na menu
 


Monastir

12. 7. 2007

Monastir

Monastir je malébné tuniské město, na jehož okraji vyrostla přepychová turistická střediska, která nabízí svým návštěvníkům vše, co si jen mohou přát. Nedaleko Monastiru se nachází letiště, které je pojmenováno po slavném místním rodákovi - prezidentovi Habib Bourgouibovi - Habib Bourgouiba Airport. Kromě cestovního ruchu je pro místní obyvatele velkým finačním přínosem také těžba mořské soli a zemědělství (především olivy).

Název Monastir pochází zřejmě z řeckého slova monasterion, tj. opevněný klášter. Ačkoliv v Monastiru došlo v minulých desetiletích k velkému rozvoji turistiscké infrastruktury, historická část města si stále uchovává svůj starobylý ráz a návštěvníci tak mají možnost objevit každodenní život Tunisanů.

Ribát

Nejznámější památkou je monastirský Ribát, což je opevněný klášter z přelomu 8. a 9. století, který byl později několikrát rekonstruován. Ribát byl sídlem nejen místní armády, ale také duchovních představitelů. Je jedním z nejdochovalejších ribátů na území Tuniska. Kdysi se do Ribátu vcházelo některou ze čtyř bran, které stály po stranách pevnosti. Vedle každé brány byla mohutná bašta, která ji měla chránit. Dnes turisté vstupují jižním vchodem. V Ribátu se nachází Islámské muzeum, ve kterém lze spatřit rozsáhlou sbírku rukopisů Koránu, šperků, mincí a keramiky. Z hradeb Ribátu je nádherný výhled na pobřeží a na Mauzoleum. Při pohledu směrem k Mauzoleu nejdříve spatříme hřbitov z 12. století (budova po levé straně je hrob Sili el Maziriho) se stovkami muslimských hrobů.

Mauzoleum Habiba Bourgouiby

Mauzoleum je nejtypyčtější architektonickou stavbou monastirské architektury. Kopule, která se nachází mezi dvěma úzkými minarety, je pozlacena. Uvnitř mauzolea je v bohatě zdobeném sarkofágu pochován první tuniský prezident Habib Bourgouiba a členové jeho rodiny (rodiče a manželka). Bourgouiba, který byl považován za otce národa, zemřel v roce 2 000.  Mauzoleum je přístupné turistům. Na malém náměstí před mauzoleem se nachází známá osmiboká stavba, Hrob neznámého vojína, který má symbolicky znázorňovat hrob všech vojáků Tuniska, kteří padli v boji za nezávislost.

Obrazek

Mauzoleum Habiba Bourgouiby

Další zajímavé stavby

Velká Mešita se nachází hned vedle Ribátu. Byla postavena taktéž v 9. století. Její nádvoří je lemováno arkádami lomených oblouků a sloupů, které jsou postaveny ze starých římských ruin nalezených v okolí.

Bourgouibova mešita byla postavena na začátku 70. let minulého století podle vzoru tuniské mešity Hammudy Paši. Turistům je přístupné pouze nádvoří.

V místním přístavu se nachází několik malých kavárniček a restaurací.Odjíždí odsud výletní lodě. Z Monastiru odjíždí několikrát denně autobusy do Sousse a do Mahdie. Cesta do Sousse taxíkem stojí přibližně 15 dinárů. Je možno také využít místního vlaku (cena 2 dináry), který Vás do Sousse doveze skoro tak rychle jako autobus. Místní vlak je možný využít i směrem do Mahdie, kde se již ale cesta trochu protáhne.