Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nabeul

12. 7. 2007

Nabeul

Nabeul je malé letovisko na tuniském pobřeží Středozemního moře. Mezi Nabeulem a 20 kilometrů jihozápadním směrem vzdáleným Hammametem se rozkládá u širokých písečných pláží rozsáhlá síť hotelových komplexů.

Toto místo byla osídleno již za dob Římanů. Původní vesnice Nabeul se nacházela o několik set metrů více do vnitrozemí. Později byla přestěhována směrem k pobřeží, kde se místní obyvatelé věnovali především rybolovu. Symbolem současného Nebeulu je borovice, kolem které byl vymodelován velký hrnec s příznačným názvem Ali Baba. Město Nabeul je hned za Djerbou druhým nejvýznamnějším tuniským městem v oblasti keramické výroby.

V dávných dobách byl Nabeul místem každotýdenního trhu s velbloudy, na který se sjížděli nejen lidé z blízkého okolí, ale také hlavního města Tunis. Dnes se již na trhu s velbloudy neobchoduje, ale místní obchodníci na něm prodávají nejrůznější druhy užitkového (i zcela nepotřebného) zboží. Turisté si zde mohou zakoupit suvenýry, o kterých je ale všeobecně známo, že je zde pořídíte za větší peníze než jinde v Tunisku.

V městkém Muzeu archeologie (nedaleko vlakového nádraží) je rozsáhlá sbírka punských a římských památek, které byly objeveny v nedaleké archeologické lokalitě Neapolis, Kerkouanu a Kelibii, odkud pochází rozsáhlá sbírká římských mozaik.

Jak jsem již napsala, Nabeul se proslavil svými keramickými produkty. K jejich výrobě má město dostatek vhodné kvalitní zeminy, ze které se vyráběly na hrnčířském kruhu cenné i užitkové předměty od nejstarších dob. Když se sem v 15. století přestěhovala z důvodu vhodné zeminy, velká hrnčířská komunita z ostrova Djerba, stalo se město předním producentem keramiky v zemi. Zatímco keramika pocházející z Djerby je jednoduše zdobená, nabeulská keramika se vyznačuje pestrobarevnými květinovými motivy.

Z Nabeulu se do Hammametu můžete dostat turistickým vlakem, autobusem, sběrným taxi či klasickým taxíkem. Stejně jako Hammamet je vhodným výchozím místem pro celou řadu výletů za památkami a přírodními krásami Tuniska.