Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sousse

12. 7. 2007

Sousse

Sousse je třetí největší město Tuniska. Leží na pobřeží Středozemního moře. Nejbližším střediskem směrem na sever je Hammamet, směrem na jih Monastir - část Skanes. Město (resp. jeho okrajové části) je také oblíbeným turistiským střediskem. Turisté zde mají možnost zažít skutečnou atmosféru arabského způsobu života. Místní Medina je protkána úzkými uličkami, ve kterých je množství kaváren, kde se místní muži po práci setkávají s přáteli u šálku silné kávy a šíši. Rozsáhlá průmyslová výstavba se bohužel podílí na znečištění místních pláží v centru.

Město Sousse je označováno jako nejstarší město na území Tuniska. První obyvatelé se zde usídlili již v 9. století př. Kr., tj. ještě mnohem dříve než bylo založeno známé Kartágo.

Koncem 8. století byl v Sousse postaven Ribát (opevněná pevnost), který patří k nejzachovalejším v Tunisku. Jeho stavba trvala více než 30 let. Jako poslední byla dokončena 27 metrů vysoká věž, která v minulosti sloužila také jako maják. Ačkoliv byl Ribát sídlem vojáků, v dobách ohrožení se zde ukrývali i obyvatelé Sousse. V 18. století byl Ribát zrekonstruován a vznikla zde škola Koránu.

Za návštěvu stojí i Velká mešita, která je na okraji města Sousse. Má i některé prvky netypické pro klasické mešity, v minulosti totiž sloužila i k obranným účelům. K tomu sloužily dvě obranné věže, které měly za úkol strážit místní přístav. Byla vybudována na základě vzoru mešity v Kairouanu. Mešitu můžete navštívit denně (s výjimkou pátku). Jako jinověrcům Vám však bude umožněn vstup pouze na nádvoří. Další raritou této mešity byla neexistence minaretu v době jejího založení. Věřící byli k modlitbám svoláváni z věže nedalekého Ribátu.

Kasba z počátku 11. století je dnes sídlem moderního Archeologického muzea, které má hned po muzeu Bardo v Tunisu nejrozsáhlejší sbírku předmětů doby byzantské a římské.